Honori I

Papa
(Përcjellë nga Papa Honori I)

Papa Honori I ( l. ?, Kampanja - v. 12 tetor 638, Roma) ishte papa i 70 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 27 tetor 625 dhe deri më 12 tetor 638. Paraardhës i tij ishte papa Bonafaci V, ndërsa pasardhësi papa Severini.

Papa Honori I
papa i 70 i Kishës Katolike
Zgjedhja 27 tetor 625
Fundi papatit 12 tetor 638
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Bonafaci V
Pasardhësi papa Severini
Lindja Kampanja, ?
Vdekja Roma, 12 tetor 638
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Bonafaci V
Papë
27 tetor 62512 tetor 638
Pasardhësi 
papa Severini