Papa Zaharia ( l. 679, Santa Severina - v. 15 mars 752, Roma) ishte papa i 91 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më nëntor 741 dhe deri më 15 mars 752. Paraardhës i tij ishte papa Gregori III, ndërsa pasardhësi papa Stefani II.

Papa Zaharia
00Zaccaria Papa.jpg
papa i 91 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja nëntor 741
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 10 dhjetor 741
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 15 mars 752
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gregori III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Stefani II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Santa Severina, 679
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 15 mars 752
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori III
Papë
nëntor 74115 mars 752
Pasardhësi 
papa Stefani II