Papa Gregori III ( l. 690 afërsisht, Siria - v. 28 nëntor 741, Roma) ishte papa i 90 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 11 shkurt 731 dhe deri më 28 nëntor 741. Paraardhës i tij ishte papa Gregori II, ndërsa pasardhësi papa Zaharia.

Papa Gregori III
papa i 90 i Kishës Katolike
Zgjedhja 11 shkurt 731
Shenjtërimi 18 mars 731
Fundi papatit 28 nëntor 741
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gregori II
Pasardhësi papa Zaharia
Lindja Siria, 690 afërsisht
Vdekja Roma, 28 nëntor 741
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori II
Papë
11 shkurt 73128 nëntor 741
Pasardhësi 
papa Zaharia