Paraguaji

(Përcjellë nga Paraguaj)

23°S 58°W / 23°S 58°W / -23; -58

República del Paraguay
Emblema - Paraguaji
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Paz y justicia / (Spa.:)
Vendndodhja - Paraguaji
Vendndodhja - Paraguaji

Paraguaji ose Paraguaj (spanjisht Paraguay; zyrtarisht Republika e Paraguajit, spanj. República del Paraguay, në gjuhën indiane Guaraní Tetã Paraguái) është një shtet pa dalje në det në Amerikën Jugore, i cili në lindje kufizohet nga Brazili, në jug dhe në perëndim nga Argjentina dhe në veri dhe në perëndim nga Bolivia. Asunción është kryeqyteti.

Etimologjia

Redakto

Ekzistojn disa teoria për etimologjinë e Paraguajit. Këtu jan teoritë më të njohur:

  1. "i lindur nga uji" (nga para "ujë" dhe guay "i lindur", në gjuhën Guarani)
  2. Fray Antonio Ruiz de Montoya (1585–1652) tha e ka kuptimin "lumi i kurorëzuar"

Historia

Redakto


Politika

Redakto


Lidhje të jashtme

Redakto

  Commons: Paraguaji – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale