Papa Pelagi II ( l. ?, Roma - v. 7 shkurt 590, Roma) ishte papa i 63 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 7 shkurt 590. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti I, ndërsa pasardhësi papa Gregori I.

Papa Pelagi II
papa i 63 i Kishës Katolike
Shenjtërimi 26 nëntor 579
Fundi papatit 7 shkurt 590
Paraardhësi papa Benedikti I
Pasardhësi papa Gregori I
Lindja Roma, ?
Vdekja Roma, 7 shkurt 590
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti I
Papë
7 shkurt 590
Pasardhësi 
papa Gregori I