Pine Bluff, Arkansas (City of Pine Bluff) është një qytet në qarkun Jeffersonshtetit federal Arkansas, SHBA. Në Pine Bluff, Arkansas jetojnë 49083 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 404.6 banor/km2 (1048.8 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 121.3 km2 (46.8 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 67 m (220 ft).

Pine Bluff, Arkansas
Anglisht : City of Pine Bluff
qytet
noform
Downtown Pine Bluff
Stema_figura
Vendndodhja
Pine Bluff, Arkansas is located in SHBA
Pine Bluff, Arkansas
Pine Bluff, Arkansas

Koordinatat: 34°13′V 92°1′P / 34.217°V 92.017°P / 34.217; -92.017

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Arkansas
Qarku Jefferson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 121.3 km2
 •  tokësore 118.1 km2
 •  ujore 1.2 km2
Lartësia 67 m (m.n.d.)
Popullsia 49083 banorë (2010)
 •  aglomerati 100.258 banorë
Dendësia 404.6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi January 8, 1839
Zona Kohore CST-6
Verore CDT-5
Kodi Postal 71601, 71603, 71611, 71613
Prefiksi 870
Faqja Zyrtare www.cityofpinebluff.com

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Pine Bluff, Arkansas – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale