Plano, Texas (City of Plano) është një qytet në qarkun Stampa:Flagicon image</ref> Collin  Denton</ref>]] të shtetit federal Texas, SHBA. Në Plano, Texas jetojnë 269776 banorë (2012), dhe dendësia e popullisë është 1474.99 banor/km2. Qyteti ka një sipërfaqe prej 185.5 km2 (71.6 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 206 m (675 ft).

Plano, Texas
City of Plano
qytet
Granite Park in May 2011
Granite Park in May 2011
Popullsia
 • Gjithsej269.776
Faqja zyrtarewww.plano.gov

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Plano, Texas – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale