Plazhi i Linit është një plazh i vogël liqenor, i dyti pas Plazhit të Pogradecit, i cili shtrihet në brigjet e Liqenit të Ohrit. [1] Plazhi i Linit fillon tek gadishulli i fshatit Lin, ka ujin e pastër si kristal, i vendosur në këmbët e një mali, që sjell pa pushim fresk karakteristik në breg dhe nuk e ndjen fare bezdinë e vapës. Ka hotele, kuzhina, zgarë dhe është një nga plazhet e krijuara gjatë viteve të fundit, dhe si i tillë është një mrekulli e natyrës që frekuentohet vizitorët.[2] [3]

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ https://sot.com.al/ekonomia/ndryshon-harta-e-plazheve-n%C3%AB-zonat-bregdetare-dhe-liqenore-shtohen-66-zona-t%C3%AB-reja
  2. ^ https://telegraf.al/aktualitet/ne-pogradec-nje-prag-vere-ndryshe-dhe-me-plot-surpriza/
  3. ^ http://www.lajme.gen.al/2010-08-01/plazh-i-ri-ne-ish-guroren-e-fshatit-lin.html