Pleuri ose Pleuria (greqishtja e lashtë: Πλευρίας; i njohur edhe si Pleurati, sundoi mes viteve 337 - 335 pes) ishte një mbret ilir. [1] Sipas disa studiuesve Pleuria ishte ndoshta mbreti i Autariatëve. Një mbret ilir i quajtur Pleuria përmendet vetëm nga Diodori (16.93.6). Emri është diku tjetër i paprovuar në burimet e lashta, prandaj disa studiues e kanë identifikuar atë me Pleuratin I, [1] i cili është përkundrazi një emër shumë i zakonshëm midis ilirëve.

Pleuri
Mbret
ShtëpiaAutariate

Biografia Redakto

Sipas tregimit historik të Diodorit, në vitin 337 para Krishtit Pleuria pothuajse arriti të vriste Filipin II të Maqedonisë kur ai ishte në fushatat e tij ballkanike. [2]

Në vitin 337 para Krishtit, qëllimi i Filipit ishte të nënshtronte shtetin ilir nën Pleurian, gjatë fushatave të tij ballkanike. Ndërsa Pleuri ishte i përfshirë në një betejë me Filipin, ai pothuajse arriti të vriste Filipin nëse jo truproja e tij Pausania që merrte shpatën e Pleurias. Pasi mori në trupin e tij të gjitha goditjet e drejtuara ndaj Filipit, Pausania vdiq. [3] [4]

Në vitin 335 para Krishtit, Pleuria hyri në një aleancë me mbretin Glaukudhe Klitin e dardanëve për Kryengritjen Ilire. Kleiti kishte bindur Pleurin që të sulmonte Aleksandrin në marshimin e tij në jug. Ndërkohë, Glauku dhe Kleiti do të bashkonin forcat dhe do të takonin Aleksandrin në qytetin e Pelionit në jug. Langari, një aleat i Aleksandrit i premtoi atij se ai do të merrej me shtetin e autariatëve ndërsa Aleksandri do të përparonte drejt Kleitit. Langari pushtoi territorin e tyre dhe mundi Pleurin, dhe kështu solli një ngecje të kryengritjes ilire që në fillim.

Në shekullin V para Krishtit, Shteti Autariatëve arriti kulmin e zhvillimit politik dhe ekonomik. Në kohën e sundimit të Pleurit, Shteti Autariatëve ishte në rënie për shkak të migrimeve keltike. Pasardhësit e Pleurit u përballën me vështirësi të mëdha dhe rënien graduale të Shtetit Autariat e cila përfundoi në vitin 310 para Krishtit me zhdukjen e papritur të tyre.

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ a b Howe, Müller & Stoneman 2017, p. 98
  2. ^ Readings in Greek History: Sources and Interpretations by D. Brendan Nagle and Stanley M. Burstein, 2006, page 245: "For a few days later, when Philip joined battle with Pleurias, the king of the Illyrians,..."
  3. ^ (Hamond, Kingdoms in Illyria)
  4. ^ Diodorus (16.93,6)

Bibliografia Redakto

  • Howe, Timothy; Müller, Sabine; Stoneman, Richard (2017). Ancient Historiography On War and Empire. Oxbow Books. ISBN 1785703021. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)