Pozita gjeografike
Lumi Po në Manova

Lumi Po ose Pad (italisht: Po, latinisht: Padus ose Eridanus, në gjuhën e vjetër ligure: Bodincus ose Bodencus, greqisht: Ἠριδανός) është lum në veri të Italisë. Me 652 km është lumi më i gjatë dhe më i madh në Itali, i cili i tëri rrjedh në teritorin italian.

Karakteristikat gjeografikeRedakto

Lumi Po rrjedh nga Alpet nga perëndimi kah lindja përgjat fushës së Lombardisë.

DegëtRedakto

Nga burimi në drejtim të grykëderdhjes:

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Lumi Po – Mbledhja e fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale