Priorat është komarka (qark) në provincën Tarragona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 9196 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 496.2 km2.

Priorat
Komarka (qark)
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Tarragona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Falset
Komuna më e madhe Falset
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 496.2 km2
Popullsia 9196 banorë (2001)
Të dhëna të tjera
Vendasit Prioratí, prioratina
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Lista e komunaveRedakto

Bellmunt del Priorat, La Bisbal de Falset, Cabacés, Capçanes, Cornudella de Montsant, Falset, La Figuera, Gratallops, Els Guiamets, El Lloar, Margalef, Marçà, El Masroig, El Molar, La Morera de Montsant, Poboleda, Porrera, Pradell de la Teixeta, Siurana (Tarragona), La Torre de Fontaubella, Torroja del Priorat, Ulldemolins, La Vilella Alta, La Vilella Baixa

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Priorat – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale