Cuenca është një provincë e komunitetit autonom Castilla-La Mancha, në Spanjë. Cuenca ka një popullsi prej 218,036 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 17141 km2.

Provinca Cuenca
Popullsia
 • Gjithsej218.036
Emri i banorëvespanjisht: Conquense

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto