Guadalajara është një provincë e komunitetit autonom Castilla-La Mancha, në Spanjë. Guadalajara ka një popullsi prej 257,723 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 12167 km2.

Provinca Guadalajara
Provincë
Stema_figura
Stema
Flag Guadalajara Province.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Castilla-La Mancha
Kryeqyteti Guadalajara
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12167 km2
Popullsia 257,723 banorë (2013)
Të dhëna të tjera
Vendasit Guadalajareño / Guadalajareña

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto