Málaga është një provincë e komunitetit autonom Andalusia, në Spanjë. Málaga ka një popullsi prej 1 652 999 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 7308 km2.

Provinca Málaga
Provincia de Málaga
Popullsia
 • Gjithsej1 652 999
Emri i banorëvespanjisht: Malagueño, Malacitano

Referimet

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto