Seville është një provincë e komunitetit autonom Andalusia, në Spanjë. Seville ka një popullsi prej 1917097 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 14042 km2.

Provinca Seville
Provincë
Stema_figura
Stema
Flag of Diputacion de Sevilla Spain.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Andalusia
Kryeqyteti Seville
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 14042 km2
Popullsia 1917097 banorë (2010)

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto