Toledo është një provincë e komunitetit autonom Castile-La Mancha, në Spanjë. Toledo ka një popullsi prej banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 15370 km2.

Provinca Toledo
Provincia de Toledo
Provincë
Stema_figura
Stema
Bandera de la provincia de Toledo.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Komuniteti Autonom  Castile-La Mancha
Kryeqyteti Toledo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 15370 km2

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto