Provinca e Oristano është një provincë e rajonin Sardenjë, në Itali. Ka një popullsi prej 158.353 (31-7-2018)[1] banorësh dhe një sipërfaqe prej 2.990 km². Dendësia e popullsisë është 52,95 banorë/km².
Kryeqëndra e provincës është qyteti Oristanos.

Provinca e Oristano
Italisht : Provincia di Oristano
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Kryeqendra Oristanos
Presidenti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2.990 km2
Popullsia 158.353 (31-7-2018) banorë
Dendësia 52,95 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 09170 (Oristano), 09070-09086, 09088-09099
Prefiksi 0782, 0783, 0785
Nr. i komunave 87
Faqja Zyrtare www.provincia.oristano.it/


ReferimeRedakto