Sardenja është ishull i Italisë dhe rajon autonom i cili shtrihet në mes Detit Mesdhe dhe Detit Tiren me sipërfaqe 24,000 km², në të cilën jetojnë 1.6 milion banorë.

Sardenja
Sardegna
Flamuri i {{{official_name}}}
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej1,675,411
Faqja zyrtarewww.regione.sardegna.it
Provincat e Sardenjës

Pas Sicilisë, Sardenja është ishulli më i madh në detin mesdhe. Sardenja është e ndarë në katër provinca dhe një qytet metropolitan. Gjuhët amtare dhe gjuhët e minoriteteve që flitën nga populli gëzojnë një 'dinjitet e barabartë' sipas ligjit e Italisë. Gjuha vendase e Sardenjës është sardinishtja.

Gjeografia Redakto

Në tërë ishullin mbizotëron klima mesdhetare. Reshjet janë të pakta rreth 600 mm, andaj Sardenja vuan nga thatësia. Sipas madhësisë, pas Siçilisë, Sardenja është ishulli më i madh në detin mesdhe.

Shiko edhe Redakto

40°00′N 09°00′E / 40.000°N 9.000°E / 40.000; 9.000