Provinca e Palermos është një provincë në Rajonin e SicilisëItali.

Provinca e Palermos
Italisht : Provincia di Palermo
Provincë
noform
Pallati Komitini, selia e qeverisë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sicilia
Kryeqendra Palermo
Presidenti Giovanni Avanti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4 992 km2
Popullsia (30-nëntor-2011) 1 250 296 banorë
Dendësia 250,46 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 90121-90151 Palermo, 90010-90049 provinca
Prefiksi 091, 0921, 0924
Nr. i komunave 82
Faqja Zyrtare www.provincia.palermo.it

Ajo kufizohet në perëndim nga Provinca e Trapanit, në jug nga Provinca e Agrigentos dhe Provinca e Kaltanisetës, në lindje nga Provinca e Mesinës dhe Provinca e Enës dhe në veri laget nga deti Tirren. Provinca përfshin edhe ishullin e Ustikës, i cili, ndryshe nga ishujt më të vegjël që rrethojnë Sicilinë, nuk i takon asnjë arkipelagu.

PakicatRedakto

Provinca e Palermos (Krahina e Palermës për arbëreshët) përfshin pesë komunitet arbëreshë të folësve të gjuhës arbëreshe, të cilët u vendosën në Siçili gjatë shekujve 15 dhe 16.

 
Tabelat dygjuhëshe (italisht-shqip) në Horën e Arbëreshëvet, Siçili