41°53′01″N 12°27′25″E / 41.8835°N 12.457°E / 41.8835; 12.457

Provinca e Romës
Provincia di Roma
Popullsia
 • Gjithsej4,321,244 ( 2.013
{{{postal_code_type}}}
00118-00199 (Roma), 00010-00069 (provinca)
Faqja zyrtarewww.provincia.roma.it

Provinca e Romës është një provincë italiane e rajonit LacioItali. Ajo është provinca më e populluar e Italisë. Ajo mbulon një sipërfaqe prej 5352 kilometra katrorë dhe përfshin 121 komuna.

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Viterbos, në verilindje nga Provinca e Rietit, në lindje nga Provinca e Akuilës dhe Provinca e Frozinones, në juglindje nga Provinca e Latinës, në perëndim dhe jug nga Deti Tiren.

Brenda saj ndodhet Qyteti i Vatikanit.

Selia e provincës është Pallati i Valentinit në Romë.