Puigcerdà

komunë në Spanjë


Puigcerdà është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Baixa Cerdanya, të provincës Girona, në Katalonia. Puigcerdà ka 9022 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 18.92 km2.

Puigcerdà
Komunë
noform
Casa de la Vila, the city hall
Stema_figuraBandera de Puigcerdà.svg
Vendndodhja
Puigcerdà is located in Earth
Puigcerdà
Puigcerdà (Earth)

Koordinatat: 42°25′54″V 1°55′42″L / 42.43167°V 1.92833°L / 42.43167; 1.92833

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Girona
Qarku Baixa Cerdanya
Kryetari i Bashkisë Albert Piñeira Brosel
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 18.92 km2
Lartësia 1202 m (m.n.d.)
Popullsia 9022 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Puigcerdanenc
Zona Kohore UTC+1
Koordinatat 42° 25′ 54″ Veri

1° 55′ 42″ Lindje

Faqja Zyrtare www.puigcerda.cat

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto