Qemal Disha u lind më 25 shkurt 1952Dibër. Në vitin 1968 mbaroi në Tiranë Teknikumin Ekonomik dhe në vitin 1974 përfundoi studimet në Universitetin e Tiranës, Fakulteti Ekonomik. Në vitin 1981-1997 ka qenë pedagog i jashtëm në Universitetin e Tiranës, Fakulteti Ekonomik. Në vitet 1990 deri më 21 shkurt 1991 ka qenë Zv/Ministër i Financave. Nga 22.02.1991 deri më 13.04.1991 u emëruam Ministër i Financave[1].Në vitet 1991-1992 u zgjodh deputet i Kuvendit të Shqipërisë.Në vitet 1991-1997 ka qenë Drejtor i Përgjithshëm i INSIG, Tiranë.Gjithashtu është autor i artikujve të shkollor dhe artikujve të ndryshëm në shtyp me tematika ekonomike.

Qemal Disha
Lindi më 25 shkurt 1952
Vendlindja Dibër
Kombësia Shqipatre
Arsimimi Teknikumin Ekonomik dhe Fakultetin Ekonomik në Universitetin e Tiranës.
Profesioni Ekonomist
Posti politik Ministër i Financave, 22.02.1991 deri më 13.04.1991

BurimeRedakto

  1. ^ Dalliu. Ministria e Financave. f. 53. ISBN 999-27-857-2-1. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!)