Rajoni Zelanda[1] (Danisht: Region Sjælland) është rajoni më jugor administrativ i Danimarkës, i themeluar më 1 janar 2007 si pjesë e Reformës Komunale Daneze të vitit 2007, e cila shfuqizoi qarqet tradicionale dhe ngriti pesë rajone më të mëdha. Rajoni i Zelandës ka 17 komuna.

Rajoni Zelanda
Region Sjælland
Population
 • Total835.024
Websitewww.regionsjaelland.dk

ReferimeRedakto

  1. ^ About Region Zealand

Lidhje të jashtmeRedakto

  Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Rajonin Zelanda


55°10′N 11°50′E / 55.167°N 11.833°E / 55.167; 11.833