Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Regina (kthjellim).


Regina është një qytetDivizioni Nr. 6, Saskatchewan, Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 118.66 km² dhe popullsi 179246 banorë.[1]

Regina
—  qytet  —
stema_figuraFlag of Regina.svg
Pamje nga Regina (Saskatchewan)

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Saskatchewan – stema Saskatchewan
Ndarja statistikore Divizioni Nr. 6
Statistika dhe Territori
Koordinatat 50°26′V 104°37′P / 50.433°V 104.617°P / 50.433; -104.617 (Regina)Koordinatat: 50°26′V 104°37′P / 50.433°V 104.617°P / 50.433; -104.617 (Regina)
Lartësia 577 m (m.n.d)
Sipërfaqja 118,66 km2
Popullsia 179.246 banorë 2006
Dendësia 1.510,58 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-6
Prefiksi 306
Vendndodhja
Regina is located in Kanadaja
Regina
Regina
www.regina.ca/

ReferimetRedakto

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Regina – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Ndarja administrative në Saskatchewan