Saskatchewan është një provincëKanada. Provinca ka një sipërfaqe 651900 km² dhe popullsi 1023810 banorë.[1] dhe është themeluar më 1 shtator 1905. Regina është kryeqëndra e provincës.

Saskatchewan
Stema zyrtare e Saskatchewan
Popullsia
 • Gjithsej1.023.810
Faqja zyrtarewww.gov.sk.ca/

ReferimeRedakto

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Ndarja administrative në