Riihimäki

qytet në Finlandë


Riihimäki (finlandisht: Riihimäen kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Tavastia Proper.

Riihimäki
Riihimäen kaupunki
Qytet
noform
Stacioni hekurudhor i Riihimäki
Stema_figura
Vendndodhja
Riihimäki is located in Finlanda
Riihimäki
Riihimäki
Vendndodhja e Riihimäki in Finland

Koordinatat: 60°44′V 24°46′L / 60.733°V 24.767°L / 60.733; 24.767

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Tavastia Proper
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Seppo Keskiruokanen
Të dhëna të tjera
Themelimi 1922
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.riihimaki.fi

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedaktoKomunat e Tavastia Proper