11 komunat e Rajonit Tavastia ProperFinlandë janë të ndara në tre nën-rajone.

Nën-rajoni Hämeenlinna

Redakto

Nën-rajoni Riihimäki

Redakto

Nën-rajoni Forssa

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Komunat e Tavastia Proper – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale