Robinho

futbollist brazilian

Robson de Souza (25 janar 1984) është një futbollist brazilian që luan në Serie A për klubin AC Milan dhe për Kombëtaren Braziliane.

Robinho
Robinho061115-2.jpg
Robinho me kombëtaren braziliane në vitin 2006
Të dhënat personale
Emri i plotëRobson de Souza
Data e lindjes (1984-01-25) 25 Janar 1984 (37 vjeç)
Vendi i lindjesSão Vicente, Brazil
Gjatësia1,72 m (5 ft 7+12 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualMilan
Numri7
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2002–2005Santos111(46)
2005–2008Real Madrid101(25)
2008–2010Manchester City41(14)
2010Santos (në huazim)2(0)
2010–Milan63(20)
Ekipi kombëtar
2004Brazil U238(3)
2003–Brazil90(26)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 26 gusht 2012.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 3 qershor 2011