Ronda

komunë në Spanjë


Ronda është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Serranía de Ronda, të provincës Málaga, në Andalusia. Ronda ka 36827 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 481.31 km2.

Ronda
Komunë
noform
El Tajo of Ronda and Ronda New Bridge
Stema_figuraBandera oficiosa de Ronda.svg
Vendndodhja
Ronda is located in Spanjë
Ronda
Ronda

Koordinatat: 36°44′14″V 5°9′53″P / 36.73722°V 5.16472°P / 36.73722; -5.16472

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Málaga
Qarku Serranía de Ronda
Kryetari i Bashkisë María de la Paz Fernández Lobato
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 481.31 km2
Lartësia 723 m (m.n.d.)
Popullsia 36827 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Rondeños
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 29400
Prefiksi 95287, 95219
Koordinatat 36° 44′ 14″ Veri

5° 9′ 53″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ronda.es

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto