Ruben Meis

lojtar i futbollit amerikan

Ruben A. Meis (6 qershor 1963) është një ish-futbollist profesionist kanadez, i cili ka garur në Ligën Kombëtare të Futbollit (NFL) nga 1986-a deri në 1993-shin. Në rininë e tij, luante futboll për kolegjin Washington State Cougars, duke u nderuar me çmimin All-Amerikan. Ai është anëtar i Rrugës së Famës së Futbollit të Kolegjit.

Jeta e hershme dhe shkolla e mesme Redakto

Meisi rrjedh nga një grup afrikano-amerikan që iu larguan persekutimit racor në Oklahoma në 1910-ën dhe u ngulën në veri në Saskatçevan, Kanada, pasi lexuan informacion që premtonin 160 acres (0.65 km2) tokë falas për këdo që dëshironte të jetonte atje. Ky grup njerëzish njiheshin me emrin " Njerëzit Shiloh", sipas "Kishës Baptiste Shiloh", një kishë e vogël me drurë që ata ndërtuan, sapo mbërritën. 

Së pari, ai u bë i njohur si vrapues në shkollën e mesme "North Battleford" në Saskatçevan. Në 1980-ën, Meisi udhëhoqi NBCHS Vikings gjatë një sezoni të pamposhtur dhe kampionatin provincial të futbollit SHSAA 3A. Në vitin 1981, ai vendosi një rekord në 100 metra në kampionatin e atletikës SHSAA që qëndron ende aktive. Motra e tij është Lesa Meis-Stringer, një ish-atlete që garoi për Kanadanë nga 1999-a deri në 2007-ën.

Karriera gjatë universitet Redakto

Ruben Meisi luajti futboll gjatë kohës që ishte student në Universitetin Shtetëror të Uashingtonit në Pullman, ku ai u njoh si një konsensus gjithë-amerikan dhe përfundoi i dhjeti në votimin e Heisman Trophy në 1984. [1] Meisi vendosi rekorde shkollore për një sezon dhe karrierë të nxituar me Cougars dhe vendosi një rekord për shumicën e oborreve me nxitim në një lojë (357 në Oregon në 1984). [2] [3] [4] Ishte rekordi i Konferencës Pacific-10 për më shumë se një çerek shekulli, derisa u thye nga Ka'Deem Carey në 2012-ën.

Në vitin 1995, një panel ekspertësh nga The Spokesman-Review e emëroi Meisin në ekipin të WSU-së. Ky lloj nderimi u përsërit në 1998-ën nga Cougfan.com, kur zgjodhi listën e lojtarëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave të shkollës. Më 1 maj 2008, ai u zgjodh në Rruga e Famës të Futbollit të Kolegjit. Në gusht 2017, një grup panelistësh të Pac-12 Network zgjodhën 12 lojtarët më të mëdhenj të Shtetit të Uashingtonit [5] të të gjitha kohërave dhe Meisi u rendit në vendin e parë.

Karriera profesionale Redakto

Meisi u zgjodh në raundin e tretë (gjithsej i 57-ti) i draftit të NFL 1986 nga New Orleans Saints. [6] [7] Gjithashtu, ai u rendit i dyti në draftin CFL të 1986-ës nga Saskatchewan Roughriders, por kurrë nuk luajti në CFL. Ai fitoi çmimin NFL Offensive Rookie of Year Award atë vit nga Associated Press dhe megjithëse karriera e tij në NFL u pengua nga lëndimet, ai u emërua dy herë në Pro Bowl. Pas pesë sezonesh me Saints, Meisi u transferua në Seattle Seahawks në prill 1992, [8] [9] ku luajti dy vitet e fundit të karrierës së tij.

Statistikat e karrierës së NFL-së Redakto

Viti Ekipi Lojëra Nxiton Marrja
GP GS Att Yds Mesatar Lng TD Rec Yds Mesatar Lng TD
1986 NR 16 12 286 1,353 4.7 50 8 17 96 5.6 18 0
1987 NR 12 12 243 917 3.8 38 5 15 68 4.5 16 0
1988 NR 16 9 170 628 3.7 21 3 11 103 9.4 25 0
1989 NR 0 0 nuk luajti për shkak të lëndimit
1990 NR 15 8 138 510 3.7 18 7 12 121 10.1 66 0
1992 DET 16 0 28 74 2.6 14 0 2 13 6.5 7 0
1993 DET 1 0 1 2 2.0 2 0 0 0 0.0 0 0
Karriera 76 41 866 3,484 4.0 50 23 57 401 7.0 66 0

Jeta e mëvonshme Redakto

Pas futbollit, Meisi ishte aktiv në përpjekjet për një edukim më të mirë të të rinjve në rrezik. Më vonë, ai mori një diplomë master në administrim biznesi dhe u kthye në WSU si administrator. Fillimi i tij i 10-të si Drejtor i Zhvillimit dhe Marrëdhënieve me Jashtë në Spitalin Rajonal Pullman. [10] Bashkëshortja e tij prej 34 vitesh, Meri Meis, punon si drejtoreshë pranë qendrës për studime sipërmarrëse dhe si asistente klinike në Kolegjin e Biznesit WSU Carson. Djali i tyre më i madh, Logan, ishte një mbrojtës i linjës i rekrutuar me tre yje në Shkollën e Mesme Katolike MaristEugene, Oregon, dhe u luante për Washington State, duke ndjekur hapat e babait të tij. Ai u diplomua në financë pranë Universitetit Shtetëror Politeknik të Kalifornisë (Cal Poly). Logani tani punon si analist financiar për kompaninë "SRM Development". Pas diplomimit për Biznes Ndërkombëtar në Kolegjin e Biznesit WSU Carson, Kellen Meis (djali më i vogël) shërbeu si vullnetar i Korpusit të Paqes për dy vjet në Shqipërinë. Ai studion në vit të parë për mjekësi në Universitetin e Uashingtonit.

Meisi është lojtari më i suksesshëm i aftë i lindur në Kanada për të luajtur në NFL dhe një nga gjashtë vendasit e vetëm të Saskatçeanit që arriti në NFL së bashku me Arnie Weinmeister, Jon Ryan, Ben Heenan, Brett Boyko dhe Brett Jones. Meisi ishte subjekt i një filmi dokumentar të vitit 1989, Shenjti nga North Battleford, me regji nga Selwyn Jacob. [11]

Referime Redakto

 1. ^ "Flutie can believe it now: the Heisman is his". Eugene Register-Guard (në anglisht). (Oregon). Associated Press. 2 dhjetor 1984. fq. 1B.
 2. ^ Conrad, John (28 tetor 1984). "Records fall along with Ducks, 50-41". Eugene Register-Guard (në anglisht). (Oregon). fq. 1E.
 3. ^ Weaver, Dan (29 tetor 1984). "357 yards, clouds of dust: so who needs a defense?". Spokane Chronicle (në anglisht). (Washington). fq. 11.
 4. ^ "Mayes left his mark(s) on Ducks". Spokesman-Review (në anglisht). (Spokane, Washington). 29 tetor 1984. fq. 14.
 5. ^ "Pac-12 Network unveils picks for 12 greatest Washington State football players of all time". 247sports.com (në anglisht). Marrë më 27 prill 2018.
 6. ^ "1986 NFL Draft Listing". Pro-Football-Reference.com (në anglisht). Marrë më 2023-10-02.
 7. ^ Devlin, Vince (30 prill 1986). "An early start, late finish for WSU trio". Spokesman-Review (në anglisht). (Spokane, Washington). fq. D1.
 8. ^ Boling, Dave (27 prill 1992). "Ex-WSU star glad to join Seahawks". Spokesman-Review (në anglisht). (Spokane, Washington). fq. C4.
 9. ^ "Mayes, Millard to Seahawks". Moscow-Pullman Daily News (në anglisht). (Idaho-Washington). 27 prill 1992. fq. 1C.
 10. ^ "Donate Today" (në anglisht). Pullman Regional Hospital. Marrë më 5 shkurt 2012.
 11. ^ McRae, Ricardo (19 janar 2011). "Selwyn Jacob". Who's Who in Black Canada (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2014. Marrë më 21 shkurt 2014.