Súdwest-Fryslân

Komunë në Friesland, Holandë
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Súdwest Fryslân (kthjellim).


Súdwest Fryslân është një qytet dhe komunë në provincën FrieslandHolandë me sipërfaqe 813.05 km² dhe popullsi 82000 banorë[1]. Sneek është kryeqendra e komunës.

Súdwest Fryslân
—  komuna  —
stema_figuraSúdwest-Fryslân vlag.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Friesland – stema Friesland
Kryeqëndra Sneek
Statistika dhe Territori
Koordinatat 53°00′00″V 5°32′40″L / 53°V 5.5444°L / 53; 5.5444 (Súdwest Fryslân)Koordinatat: 53°00′00″V 5°32′40″L / 53°V 5.5444°L / 53; 5.5444 (Súdwest Fryslân)
Sipërfaqja 813,05 km2
Popullsia 82.000 banorë
Dendësia 100,85 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0514, 0515
Kodi Postar 8529 - 8774
Kodi statistikor 1900
Súdwest Fryslân – harta_foto
www.gemeentesudwestfryslan.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Provinca Friesland