Safet Isoviç (1936 - 2007) (boshnjakisht: Safet Isović) ishte këngëtar boshnjak, një ndër interpretuesit më të njohur dhe më popullor të sevdalinkës.

Safet Isoviç

Ka lindur më 6 janar 1936 në Bileqe të Mbretërisë së Jugosllavisë, ndërsa ka vdekur më 2 shtator 2007 në SarajevëBosnjës dhe Hercegovinës. Nga viti 1956 interpretonte sevdalinka në radio dhe televizion. Është fitues i disa festivaleve, i Mikrofonit të Artë dhe i rreth 35 pllakave të argjenda.

DiskografiaRedakto

 • Ne vjeruj joj jarane
 • Sjetuje me majka
 • Moj zumbule
 • Moj bagreme
 • Šta se ovo Bosnom cuje
 • Izabrane Sevdalinke 1
 • Izabrane Sevdalinke 2
 • Car Sevdaha
 • Za dušu i sjećanje
 • Šehidski rastanak
 • Legenda o Bosni 2003
 • Safet Isović i prijatelji – Koncert u Zetri 2003

Shiko dheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto