Samuel Shepard Rogers III[1] (5 nëntor 1943), dramaturg, aktor dhe regjisor amerikan. I njohur është edhe për disa tregime të shkurtëra, ese, memoare dhe si fitues i Çmimit Pulitzer për dramë e cila u dha me 1979 në titullin Buried Child . Publiku i gjerë është i njohur mirë për interpretimin e pilot Chuck Yeagerit në filmin 'The Right Stuff (1983).

Sam Shepard
Sam Shepard Stealth.jpg
Shepard në filmin Stealth më (2005).
Informacione personale
Ditëlindja 5 nëntor 1943
Vendlindja Fort Sheridan, Illinois, Flag of the United States.svg SHBA
Ditëvdekja 27 korrik 2017
Bashkëshort(ja) O-Lan Jones (1969-1984 div.)
Kombësia amerikan
Faqja zyrtare http://www.sam-shepard.com

BibliografiaRedakto

CollectionRedakto

FilmografiaRedakto

AktorRedakto

SkenaristRedakto

RexhisorRedakto

ReferenceRedakto

  1. ^ Shewey, Don (1997). Sam Shepard. Perseus Books Group. ISBN 9780306807701. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 prill 2017. Marrë më dhjetor 14, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto