San Diego është një qytet i madh në KaliforniShteteve të Bashkuara. Ai ndodhet në bregun e Oqeanit Paqësor në jug të Kalifornisë, rreth 190km në jug të Los Angeles dhe pranë kufirit me Meksikën. San Diego është qyteti i tetë më i madh në Shtetet e Bashkuara dhe i dyti më i madh në Kaliforni dhe është një nga qytetet me rritjen më të shpejtë të popullsisë. San Diego është vendlindja e Kalifornisë dhe është i njohur për klimën e tij të butë gjatë gjithë vitit, portet e tij natyrorë të thellë, plazhet e gjera, lidhjen e tij të gjatë me Marinën Ushtarake amerikane, dhe si qendër e zhvillimit të bioteknologjisë dhe kujdesit shëndetësor.

San Diego
San Diego
Qytet
noform
Pamje nga San Diego.
Stema_figura
Emblema e San Diegos
Flag of San Diego, California.svg
Flamuri i San Diegos
Vendndodhja
San Diego is located in SHBA
San Diego
San Diego
Vendodhja e San Diegos në SHBA

San Diego is located in Kaliforni
San Diego
San Diego
Vendodhja e San Diegos në Kaliforni

Koordinatat: 32°42′54″V 117°09′45″P / 32.71500°V 117.16250°P / 32.71500; -117.16250

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Kaliforni
Qarku San Diego
Kryetari i Bashkisë Todd Gloria (i përkohshëm)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 964,51 km2
Lartësia 0 deri 486 m (m.n.d.)
Popullsia (2012) 1.322.553 banorë
Dendësia 1570 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 16 korrik 1769
Zona Kohore UTC-8
Verore UTC-7
Prefiksi 619, 858
Koordinatat 32° 42′ 54″ Veri

117° 09′ 45″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.sandiego.gov

San Diego është qendra e qarkut me të njëjtin emër.


Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: San Diego – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale