Hape menynë kryesore

Santa Ana, California (City of Santa Ana) është një qytet në qarkun Orangeshtetit federal California, SHBA. Në Santa Ana, California jetojnë 324528 banorë (2010)[2]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 71.271 km2 (27.518 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 35 m (115 ft).[3]

Santa Ana, California
Anglisht : City of Santa Ana
qytet
noform
Images, from top, left to right: The Old Orange County Courthouse, Bowers Museum, old city hall, Minter House, and Broadway street
Stema_figuraFlag of Santa Ana, California.svg
Vendndodhja
Santa Ana, California is located in SHBA
Santa Ana, California
Santa Ana, California

Koordinatat: 33°44′27″V 117°52′53″P / 33.74083°V 117.88139°P / 33.74083; -117.88139

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku Orange
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 71.271 km2
 •  tokësore 70.628 km2
 •  ujore 0.643 km2
Lartësia 35 m (m.n.d.)
Popullsia 324528 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi 1869[1]
Zona Kohore Pacific-8
Verore PDT-7
Kodi Postal 92701–92708, 92711, 92712, 92728, 92735, 92799
Prefiksi 657/714, 949
Koordinatat 33° 44′ 27″ Veri

117° 52′ 53″ Perëndim

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "City of Santa Ana Vitals & Statistics" (PDF). City of Santa Ana. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më February 6, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Table 1: Annual Estimates of the Population for Incorporated Places Over 100,000, Ranked by July 1, 2007 Population: April 1, 2000 to July 1, 2007". 2007 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. 2008-07-10. Arkivuar nga origjinali origjinali (CSV) më 23 korrik 2008. Marrë më 2008-07-10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Santa Ana". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më October 12, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Santa Ana, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale