Santpedor

komunë në Spanjë


Santpedor është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Bages, të provincës Barcelona, në Katalonia. Santpedor ka 6875 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 16.6 km2.

Santpedor
Komunë
noform
View of Santpedor, with the Hermitage of St. Francis on the left.
Stema_figura
Vendndodhja
Santpedor is located in Earth
Santpedor
Santpedor (Earth)

Koordinatat: 41°47′1″V 1°50′21″L / 41.78361°V 1.83917°L / 41.78361; 1.83917

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Barcelona
Qarku Bages
Kryetari i Bashkisë Laura Vilagrà Pons
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 16.6 km2
Lartësia 336 m (m.n.d.)
Popullsia 6875 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Santpedorencs
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 8192
Koordinatat 41° 47′ 1″ Veri

1° 50′ 21″ Lindje

Faqja Zyrtare www.santpedor.cat

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto