Hape menynë kryesore

Sao Tome është kryeqyteti i Sao Tome dhe Principe. Emri është në portugalisht që domethënë "Shën Tomas". Sipas regjistrimit të vitit 2008, popullsia e qytetit ishte 56,945.[1]

Sao Tome
Qytet
noform
Një katedrale në Sao Tome
Vendndodhja
Sao Tome is located in Sao Tome dhe Principe
Sao Tome
Sao Tome
Sao Tome is located in Afrikë
Sao Tome
Sao Tome

Koordinatat: 0°20′10″V 6°40′53″L / 0.33611°V 6.68139°L / 0.33611; 6.68139

Administrimi
Shteti Flamuri Sao Tome dhe Principe
Distrikti Água Grande
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 17 km2
Lartësia 137 m (m.n.d.)
Popullsia 56,945 banorë
Dendësia 3,300 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1485
Zona Kohore UTC (UTC+0)
Koordinatat 0° 20′ 10″ Veri

6° 40′ 53″ Lindje

EdukimiRedakto

Qyteti ka shkollë ndërkombëtare në gjuhën portugeze:[2]

  • Escola Portuguesa de S. Tomé
  • Instituto Diocesano de Formação João Paulo II
  • Escola Bambino
  • Escola Internacional de S. Tomé e Príncipe

BinjakëzimetRedakto

ReferencatRedakto

  1. ^ INE, Evolução da população São-Tomense por localidades, 2001/2007-08
  2. ^ "ESCOLAS COM CURRÍCULO PORTUGUÊS EM S. TOMÉ" (Archive). Direção de Serviços de Ensino e Escolas Portuguesas no Estrangeiro (DSEEPE) of the Portuguese Education Ministry. Retrieved on October 26, 2015.
  3. ^ "Lisboa - Geminações de Cidades e Vilas". Associação Nacional de Municípios Portugueses [National Association of Portuguese Municipalities] (në Portuguese). Marrë më 2013-08-23.  Një parametër i panjohur |trans_title= është injoruar (ndihmë)
  4. ^ "Acordos de Geminação, de Cooperação e/ou Amizade da Cidade de Lisboa". Camara Municipal de Lisboa (në Portuguese). Marrë më 2013-08-23.  Një parametër i panjohur |trans_title= është injoruar (ndihmë)