Sulltan Sari Salltik Muhammed Buhari[1] ose Sarë Salltëk (m. 1297/1298), i njohur gjithashtu si një kripë Dede Salltiku, është një karakter legjendar, prestigjin cilës ai mori gjatë jetës së një dijetari të famshëm turk i cili përhapet Islamin sidomos në Ballkan që nga 1263 është një hero emri i të cilit ka një spiritualiteti i fortë është konsideruar si simbol i unitetit të kulturës turke në Azinë Qendrore dhe në Evropë.[2]

Varri i vertete te Sari Salltëkut në manastirin e Shën NaumitOhrit

Në Shqiperi është e njohur Teqja e Sari SalltikutKrujë (Akçahisar).

Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ Evliyâ Çelebi; Günümüz Türkçesiyle Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi; 3. Kitap, 2. Cilt, s. 474; haz. Seyit Ali Kahraman, Yücel Dağlı; Yapı Kredi Yayınları; 3 Baskı, İstanbul: 2012 Hazîran; ISBN 978-975-08-1102-9
  2. ^ Frank Dietze; Shkëlzen Alite (30 nëntor 2017). Albanien: Städte und Landschaften zwischen Mittelmeer und Balkan. Trescher Verlag. fq. 166–. ISBN 978-3-89794-393-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)