Satu Mare (Hungarisht: Szatmárnémeti, Gjermanisht: Sathmar) është qytet i cili ndodhet në qarkun Satu mare në veriperëndim të Rumanisë. Ndodhet 13 kilometra larg kufirit me Hungarinë dhe 27 kilometra larg kufirit me Ukrainën.

Satu Mare
Qytet
noform
Pamje nga Satu Mare
Stema_figura
Stema e Satu Mares
Vendndodhja
Satu Mare is located in Rumania
Satu Mare
Satu Mare

Koordinatat: 47°47′24″V 22°53′24″L / 47.79000°V 22.89000°L / 47.79000; 22.89000

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Satu Mare
Kryetari i Bashkisë Gábor Kereskényi
Partia Aleanca Demokratike e Hungarezëve në Rumani
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 150.3 km2
Popullsia 102,441[1] banorë
Dendësia 669 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 972
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Prefiksi (+40) 61
Targa SM
Koordinatat 47° 47′ 24″ Veri

22° 53′ 24″ Lindje

Faqja Zyrtare www.satu-mare.ro

DemografiaRedakto

Popullësia e Satu Mares është në rënie nga 0.78% për shkak të migrimit.[2] Sipas regjistrimit të popullësisë më 2011, qyteti ka pasur 102,441 banorë, i cili është qyteti i 20-të më i madh në Rumani.[1]

Sipas vitit 2011, shumica e besimtarëve në Satu Mare janë ortodoks (48.9%).

DistriktëtRedakto

Qyteti i Satu Mares ndahet në 12 distrikte:

 • 14 Mai
 • Carpați I
 • Carpați II
 • Centru Nou
 • Cloşca
 • Crişan
 • Micro 17
 • Horea
 • Menumorut
 • Sătmărel
 • Soarelui
 • Solidarității

GjimnaziRedakto

Satu Mare ka 16 gjimnaze e cila katër prej tyre janë kolegje kombëtare:[3]

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

 1. ^ a b "Population at 20 October 2011". INSSE. 5 korrik 2013. Marrë më 5 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Satu Mare Municipality-Romania" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 2013-10-22. Marrë më 2012-02-13. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c d e "Licee, Colegii". www.satu-mare.ro. Marrë më 2009-06-29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Wolfenbüttel – imaginea unui oraş". www.satu-mare.ro. Marrë më 2014-09-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Zutphen – Olanda". www.satu-mare.ro. Marrë më 2014-09-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Nyíregyháza – Ungaria". www.satu-mare.ro. Marrë më 2014-09-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Rzeszow – Polonia". www.satu-mare.ro. Marrë më 2014-09-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Informacja o partnerstwie miast". www.rzeszow.pl. Marrë më 2014-09-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Beregovo – Ucraina". www.satu-mare.ro. Marrë më 2014-09-12. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)