Serxhio IV

papë nga viti 1009 deri në vitin 1012

Papa Serxhio IV (Pietro Boccapecora o Boccadiporco l. ?, Roma - v. 12 maj 1012, Roma) ishte papa i 142 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më qershor 1009 dhe deri më 12 maj 1012. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni XVIII, ndërsa pasardhësi papa Benedikti VIII.

Papa Serxhio IV
Sergius IV.jpg
papa i 142 i Kishës Katolike
31 korrik 1009
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja qershor 1009
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 12 maj 1012
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gjoni XVIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Benedikti VIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Pietro Boccapecora o Boccadiporco
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 12 maj 1012
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Serxhio IV - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni XVIII
Papë
qershor 100912 maj 1012
Pasardhësi 
papa Benedikti VIII