Seville është një provincë e komunitetit autonom Andalusia, në Spanjë. Seville ka një popullsi prej 1917097 banorë, dhe përfshinë një sipërfaqe prej 14042 km2.

Provinca Seville
Official seal of Provinca Seville
Seville in Spain.svg
Population
 • Total1.917.097

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto