Shën Pali Arbëresh

komunë italian

Shën Pal ose Shën Pal Arbëresh (italisht: San Paolo Albanese) është një fshat dhe bashki në Krahinën e Potencës, në rajonin jugor italian të Bazilikatës (ish Lukania).

Shën Pal
Komunë
Vendndodhja
Shën Pal is located in Itali
Shën Pal
Shën Pal

Koordinatat: 40°2′0″V 16°2′0″L / 40.03333°V 16.03333°L / 40.03333; 16.03333

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Bazilikata
Provinca Potenca
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 29 km2
Dendësia 11,28 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Shenjti mbrojtës Shën Rroku
Dita e shenjtit 16 gusht
Koordinatat 40° 2′ 0″ Veri

16° 2′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.sanpaoloalbanese.pz.it


Vendodhja e Komunës së Shën Palit në Provincën e Potencës

I ndodhur në një lartësi prej 843 metra dhe i vendosur në shpatin e malit Carnara 1284 m mbi nivelin e detit, Shën Pali, siç quhet nga banorët arbëreshë të tij, është bashkia më e vogël e Bazilikatës. Ajo ruan traditat gjuhësore dhe fetare arbëreshe për pesë shekuj.

Ajo është gjithashtu komuna më pak e populluar në Bazilikata.

HistoriaRedakto

Shën Pali u themelua në vitin 1534 nga shqiptarët e ardhur nga Shqipëria dhe Morea, pas pushtimit osman të Perandorisë Bizantine. Vendbanimi urban fillestar u përfundua më në fund në shekullin e tetëmbëdhjetë, duke shtuar në shtëpitë ne forme tarracash, ndërtesa tipike që ndoshta i referohen qendrave të banuara të Shqipërisë dhe Moresë shqiptare. I vendosur në lartësi fshati ofron pamje unike në rajon, me shikim nga lugina e lumit Sarmento dhe fshatratt fqinjë, duke dhënë kështu një pamje të gjerë të pasur me pyje të dendura, si pyllin që rrethon qytetin arbëresh Kapilo dhe Parkun Kombëtar Pollino.