Shkolla Kombëtare Franceze e Aviacionit Civil

Universitet publik dhe një akademi fraceze e aviacionit civil

Shkolla Kombëtare Franceze e Aviacionit Civil (frëngjisht: École nationale de l'aviation civile (ENAC)), është një universitet publik dhe një akademi fraceze e aviacionit civil e themeluar në 1949 me qendër në Toulouse. Që nga 1 janari 2011, është universiteti më i madh i aviacionit në Europë. Në të studiojnë mbi 2000 studentë dhe ka një staf me mbi 900 persona.

Shkolla është pjesë e France AEROTECH.

Lidhje të jashtmeRedakto


Koordinatat: 43°33′55″V 1°28′45″L / 43.56528°V 1.47917°L / 43.56528; 1.47917