Shpargulli mjekësor

lloj bime
Shpargulli mjekësor
-
Shpargulli mjekësor
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Liliopsida
Fisi: Asparagales
Familja: Asparagaceae
Grupi: Asparagus
Asparagus officinalis

Shpargulli mjekësor ( lat. Asparagus officinalis L.) apo si i thonë në krahinat shqiptare : ferrëbutë (Malësi e Madhe). pipe, fermi, shpargull, gjethemprehtë, aparenji (Shqipëri e Jugut), është lloj bime i familjes Asparagaceae.

Shiko dhe këtëRedakto

Shpargulli mjekësor në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Asparagaceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


  Ky artikull në lidhje me biologjinë është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirsimin e tij.