Papa Sisto V (Felice Peretti l. 13 dhjetor 1521, Grottammare - v. 27 gusht 1590, Roma) ishte papa i 227 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 24 prill 1585 dhe deri më 27 gusht 1590. Paraardhës i tij ishte papa Gregori XIII, ndërsa pasardhësi papa Urbani VII.

Papa Sisto V
Sisto V
papa i 227 i Kishës Katolike
C o a Sisto V.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 24 prill 1585
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 1 maj 1585
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 27 gusht 1590
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gregori XIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Urbani VII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Felice Peretti
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Grottammare, 13 dhjetor 1521
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 27 gusht 1590
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Mërisë së Madhe

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori XIII
Papë
24 prill 158527 gusht 1590
Pasardhësi 
papa Urbani VII