Sillamäe (Rusisht: Силламяэ) është qytet në qarkun Ida-Viru në pjesën veriore të Estonisë, në bregun jugor të Gjirit të Finlandës. Sipas vitit 2017, qyteti ka pasur 13,666 banorë.

Sillamäe
Qytet
noform
Vendndodhja
Sillamäe is located in Estonia
Sillamäe
Sillamäe

Koordinatat: 59°23′35″V 27°46′27″L / 59.39306°V 27.77417°L / 59.39306; 27.77417

Administrimi
Shteti Flamuri Estonia
Qarku Ida-Viru
Kryetari i Bashkisë Jelena Koršunova[1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10.54 km2
Lartësia 18 m (m.n.d.)
Popullsia 13,666 banorë (1 janar 2017)
Dendësia 1,300 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3
Kodi Postal 40231 to 40233
Prefiksi (+372) 033
Targa I
Koordinatat 59° 23′ 35″ Veri

27° 46′ 27″ Lindje

Faqja Zyrtare www.sillamae.ee

KlimaRedakto

Sillamäe ka klimë kontinentiale. Muaji më i nxehtë është korriku, ku temperatura mesatare është 17 °C, ndërsa muaji më i ftohtë është janari, ku temperatura mesatare është -13 °C.

DemografiaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Linnavalitsus". Sillamäe. Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 korrik 2011. Marrë më 6 tetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)