Simo (finlandisht: Simon kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Lapland, dhe është pjesë e rajonit Lapland.

Simo
Simon kunta
Komunë
Stacioni hekurudhor në Simo
Stacioni hekurudhor në Simo
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej3.277 [1]
Faqja zyrtarewww.simo.fi

Referime Redakto

  1. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 23 dhjetor 2015.
  2. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtme Redakto