Sinthia Turner (1932 - 1 shkurt 2021) ishte pianiste malteze. Ajo ishte pianistja më e njohur e Maltës dhe një nga muzikantët më të famshëm të asaj kohe. [1] Turner luajti për Mbretëreshën Elizabeth gjatë një shfaqje mbretërore në Teatrin Manoel më 15 nëntor 1967. [2] Ajo interpretoi në skena, radio kabllore, radio dhe televizione në Maltë, Itali, Francë, Gjermani dhe Egjipt.

Ajo mori disa çmime. U bë bashkëpunëtore e Akademisë Mbretërore të Muzikës në Londër.

Në 1987 kur Këshilli Kombëtar i Grave të Maltës themeloi Konkursin e Muzikës Bice Mizzi Vassallo; Turner ishte anëtare e komitetit organizues dhe kryesoi panelin gjykues për të gjitha edicionet e konkursit. [3]

Ajo u bë anëtare e Urdhrit Kombëtar të Meritës në 2004, një nga nderimet më të larta të shtetit Maltez. [1]

Jeta personale Redakto

Turner lindi në Valetë në 1932. Ajo shkoi në shkollën Manastiri i Zemrës së Shenjtë. Ishte e martuar me Anthony Caruana dhe kanë dy djem: Nicholas dhe Christopher. Ajo kishte pesë nipër e mbesa. 

Vdekja Redakto

Turner mori një thyerje të kyçit dhe më pas u sëmur nga COVID-19 gjatë pandemisë COVID-19 në Maltë . Ajo vdiq më 1 shkurt 2021, në 88. [1]

Referime Redakto

  1. ^ a b c "Celebrated pianist Cynthia Turner, 88, passes away". Times of Malta (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "auto" defined multiple times with different content Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "auto" defined multiple times with different content
  2. ^ "Memories of the time they performed for the Queen". Times of Malta (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "The National Council of Women pays tribute to Cynthia Caruana Turner". Newsbook (në anglisht). 2021-02-03. Marrë më 2021-03-18.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)