Koordinatat: 38°25′19″V 27°07′44″L / 38.422°V 27.129°L / 38.422; 27.129


Izmiri, gjithashtu e njohur me emrin antik Smirnë, është qyteti i tretë më i populluar në Turqi pas Stambollit dhe Ankarasë

Izmiri
Qytet
Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12.007 km2
Popullsia 4.061.074 banorë (2013)
Dendësia 338 banorë/km2
Faqja Zyrtare [www.izmir.bel.tr Web faqja]

GjeografiaRedakto

Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menderes, Menemeni, Narlıdere, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla, Bergama, Beydağ, Çeşme, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş, Tire.