Solloturni

komunë në Zvicër

Solloturni (gjermanisht Solothurn; frëngjisht Soleure; italisht Soletta; latinisht Salodurum) është qytet në Zvicër, kryeqendër i kantonit me të njejtin emër.

Solloturni
Solothurn
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Qarku Solloturni
Kryetari i Bashkisë Kurt Fluri
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6.29 km2
Popullsia 15.511 banorë (2007)
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 4500

GjeografiaRedakto

Solloturni ndodhet te lumi Aare në jug të maleve Jura.

HistoriaRedakto

Solloturni u themelua nga romakët në vitet 14 - 37 pas erës sonë. U quajtë Salodurum. Sipas legjendave vendase Ursi dhe Viktori e kanë themeluar qytetin. Prandaj, katedralja e qytetit quhet Ursus und Victor.

Në vitin 1481 Solloturni u anëtarësua në Konfederatën Zvicrane.

Në shekullin e 16. deri në shekullin e 18. Solloturni ishte qendër e ambasadorëve franceze në Zvicër. Mandej qytetin e quajnë Ambassadorenstadt ("Qyteti i ambasadorëve").

Në vitin 1819 u ndërtua banka e parë në qytetin e Solloturnit nga Regiobank.

Në vitin 1969 u ngrit lartë piceria e parë në qytet nga emigrantët italjanë. Një shenjë e imigrimit e qytetit nga jashtë-vendasit (italjanë, jugosllovenë, shqiptarë dhe turqi).

Arsimi dhe kulturaRedakto

Qyteti i ka këta shkolla:

  • Shkolla 6-vjeçare (gjer. Primarschule)
  • Shkolla e Kantonit (gjer. Kantonsschule)
  • Shkolla e Rrethit (gjer. Bezirksschule)
  • Shkolla për mësimet tregtare (gjer. Handelsschule)
  • Shkolla e lartë për mësimet pedagogjike (gjer. Pädagogische Fachhochschule)
  • Shkolla e sipërme (gjer. Oberschule)
  • Shkolla e dytë (gjer. Sekundarschule)
  • Shkolla private "Rudolf-Steiner" (gjer. Rudolf-Steiner-Schule)

TransportiRedakto

Solloturni ka lidhje shumë të mira me Bernin, Biellin, Cyrihun dhe Bazellin.

Lidhje të jashtmeRedakto